Jak wybierać kamień naturalny

Po wybraniu rodzaju kamienia naturalnego zgodnie z jego konkretnym zastosowaniem i poziomem cenowym (zależnym od pochodzenia kamienia, grubości i metody przetwarzania), pozostaje wybrać odcień.

Kolor i strukturę kamienia należy ocenić wizualnie odzewnątrz – w świetle dziennym, a nie w pomieszczeniu, chociaż byłoby dobrze oświetlone. Ponadto dobrze jest dotknąć kamienia, ale kamieniarz zrobi to wszystko za Ciebie, po prostu bądź przy tym i pozwól sobie doradzać...

Granit

Granit to klasyk wśród kamieni. Jest twardy, odporny mechanicznie, ma niską chłonność i niezawodnie wytrzymuje nawet w trudniejszych warunkach. Służy do parapetów, chodników lub schodów. Kamień naturalny jest również stosowany we wnętrzu, np. na płytki lub blaty kuchenne, które mogą wytrzymać większe obciążenie.

Marmur

W przypadku tego rodzaju kamienia musimy liczyć się z większą chłonnością. Nie jest tak twardy jak granit i jest bardziej zróżnicowany.  Ma ładny rysunek, który tworzą różne dodatki. Powstaje nieregularne żyłkowanie – marmurkowanie, które jest często naśladowane w wielu innych materiałach. Marmur występuje również w jasnych kolorach, np. białym, różowym, zielonym. Używamy go w mniej narażonych miejscach wewnątrz pomieszczeń. Ten rodzaj kamienia nie jest zbyt zalecany do stosowania na zewnątrz.

Piaskowiec

Ten kamień naturalny rozprzestrzenił się z budownictwa na sztukę i projektowanie wnętrz. Może to być gustowną dekoracją domu w postaci płytek lub schodów. W porównaniu z innymi kamieniami piaskowiec jest bardzo łatwy w obróbce, a także pozwala tworzyć ciekawe detale. Jego kolor oferuje różne warianty od szarego przez żółty do czerwonego.

Dla odmiany na przykład na płytki do kuchnina tarasy odpowiedni jest łupek i kwarcyt. Łupek i kwarcyt są stosowane na zewnątrz i wewnątrz – nawet w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Przednią stronę kamienia wskazuje klient w zależności od tego, która wydaje mu się ciekawsza kolorystycznie.

Kamień naturalny wymaga wcześniejszej obróbki jednym z wielu rodzajów impregnacji. W ten sposób powstaje cienki film na powierzchni, którego nawet nie zauważymy. Impregnat jest zawsze nakładany na kamień suchy i wyczyszczony.

W przypadku płyt kamiennych warstwa konserwująca zapewni wystarczającą ochronę przed zatłuszczeniem i wyciekającymi płynami. Do rutynowego czyszczenia odpowiedni jest zwykły detergent, w żadnym wypadku środek odkamieniający.