Wybierając kamienie do skalniaka należy pamiętać, że „mniej znaczy więcej¨. Lepiej jest użyć kilku większych kamieni, które umieszcza się nieregularnie, po przekątnej na skarpie i wpuszcza się połowę bądź jedną trzecią ich w ziemię.
Wybierając kamienie do skalniaka należy pamiętać, że „mniej znaczy więcej¨. Lepiej jest użyć kilku większych kamieni, które umieszcza się nieregularnie, po przekątnej na skarpie i wpuszcza się połowę bądź jedną trzecią ich w ziemię.
Aby skalniak wyglądał naprawdę naturalnie, nie należy używać zbyt wielu kamieni o różnych kolorach i przeciwstawnych kształtach. Wygładzone otoczaki w pobliżu ostrych kawałków rozdrobnionego kamienia tworzą nieprzyjemne wrażenie, ponieważ nie występują razem w naturze. Najbardziej odpowiedni do ogrodu skalnego jest wapień o porowatej powierzchni, łupek lub gnejs.
W skalniakach bardzo popularny jest trawertyn, który zatrzymuje wilgoć, a jego typowa struktura pozwala sadzić rośliny bezpośrednio w kamieniach. Same skalniaki należy następnie wybrać zgodnie z ich wymaganiami dotyczącymi warunków klimatycznych i gleby, dobrze jest dowiedzieć się, jak szybko rosną poszczególne gatunki i jakie rozmiary osiągają po kilku latach. Wybrane rośliny należy sadzić w przestrzeni między rozmieszczonymi kamieniami.
Ścieżki i chodniki pozwolą spacerować po ogrodzie również po deszczu i cieszyć się pięknem kwiatów bez nadepnięcia na nie. Ważne jest, aby rozłożyć je poprawnie, ponieważ zarówno wprowadzają do ogrodu pewien porządek, jak i uzupełniają jego wygląd i wpływają na charakter.
Główna droga do domu powinna być szersza i prosta, ścieżki między zagonami węższe i kręte. Ze względów bezpieczeństwa na najczęściej uczęszczane ścieżki stosuje się kamienie o szorstkiej powierzchni – wapień, piaskowiec, bazalt, gnejs.
Granit idealnie nadaje się na ścieżki o dużym obciążeniu: jest najodporniejszy, trwały, mrozoodporny, ma szorstką strukturę i łatwo można go przetwarzać w różne formy (kostki, płytki, krawężniki ...). Najlepiej sprawdza się w ogrodach o regularnym układzie geometrycznym, dobrze wygląda również w połączeniu z cegłami.
Do nieregularnych ścieżek na trawniku i między rabatkami można wykorzystać tzw. pojedyncze kamienie – płaskie kawałki kamienia wpuszczone w ziemię, które powinny być od siebie oddalone na długość kroku, aby można było po nich wygodnie przejść.