Żwir – odpowiednia alternatywa dla trawnika
Każdy trawnik powinien być atrakcyjną częścią ogrodu, przeznaczoną do relaksu i spędzania wolnego czasu. Dlatego powinien być w centrum ogrodu lub mieć wyjątkową lokalizację. Pielęgnacja trawników w naszych czasach staje się dzięki różnym nowoczesnym produktom i urządzeniom łatwiejsza niż kiedyś, niemniej utrzymanie gęstego trawnika wciąż wymaga dużo czasu i wysiłku. Jeżeli trawnik nie jest regularnie pielęgnowany, po czasie pojawiają się w nim wytarte i wysuszone miejsca i w końcu niszczą go chwasty. Taki trawnik nie cieszy, lecz staje się utrapieniem. Dlatego, w przypadku braku czasu niezbędnego do regularnej pielęgnacji, można chociażby częściowo, zamienić go na mniej wymagającą nawierzchnię.
Wystarczy zamiast nawierzchni trawiastych zastosować w ogrodzie na przykład kamienną nawierzchnię czyli kamienie lub kolorowe rośliny, które na ziemi stworzą gęsty dywan. Do tego celu idealnie nadaje się żwir – jest tani i wytrzymały, szybki i prosty w użyciu, doskonały do nawierzchni o skomplikowanych kształtach. Żwir ma ciekawy wygląd, który znajduje zastosowanie zarówno w regularnych jak i mniej regularnych stylach ogrodów. Można go stosować z innymi materiałami do nawierzchni na przykład z elementami posadzek lub większymi kamieniami, przez co tworzą się atrakcyjne desenie. I co ważne jedynym wymogiem utrzymania, jest okresowe usunięcie chwastów.
Żwir można doskonale zestawiać z innymi materiałami do nawierzchni. Pomaga w podziale dużych przestrzeni i twardych powierzchni. Na powierzchni można ułożyć pojedyncze płyty kamienne, nawierzchnie brukowane. Żwir jest używany do wypełnienia szpar, ewentualnie może być użyty do wyznaczenia ścieżki z kamieni. Żwir komponuje siętakże bardzo ładnie nie tylko z kamieniem, ale również z drewnem. Można też używać różnych odcieni żwiru. Bardzo ładnie wygląda stosowanie na przemian nawierzchni żwirowych o różnej strukturze i kolorystyce oraz kombinacji kamieni o różnej kolorystyce iwielkościach - od olbrzymich pojedynczych głazów poprzez obrobione kamienie ścianek podporowych nawierzchni aż do drobnego żwiru na powierzchniach utwardzonych.