Żwirki i otoczaki w skalniaku

Ozdobny skalniak łączy w sobie ponadczasowy, wieczny kamień z wdzięcznymi i delikatnymi kwiatami. Ozdobny ogród skalny to podstawa dla każdego miłośnika architektury ogrodowej czy ogrodnika, a jego budowa wcale nie jest wymagająca. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz mieć ozdobny ogród skalny bezobsługowy, czy też lubisz spędzać wolny czas w ogrodzie.

Gdzie zbudować ozdobny ogród skalny?

Podstawowym krokiem jest odpowiednio dobrane miejsce w ogrodzie. Dużo słońca lub zawietrzna strona to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze roślinności do ozdobnego ogrodu skalnego.  

Bardzo ważne jest stosowanie folii do ściółkowania przy budowie kamiennych ozdobnych skalniaków, aby chwasty i niepożądane rośliny nie rosły między żwiremotoczakami umieszczonymi na powierzchni folii do ściółkowania.  


Następnie zrób otwory w miejscach, w których chcesz mieć kwiaty i zasadź. Nie zaleca się sadzenia roślin, które chcesz mieć w skalniaku, bardzo blisko siebie, aby z czasem nie zaczęły na siebie przerastać.

Jakiego kamienia użyć w ozdobnym skalniaku?

Kamień jest podstawowym filarem każdego ogrodu skalnego i zdecydowanie nie powinno go zabraknąć w żadnym ogrodzie ozdobnym. Popularne jest stosowanie ozdobnych kamykówotoczaków, które są dostępne w różnych frakcjach i kolorach, w zależności od potrzeb i wyobraźni.  

Poszukiwane są również kamienne solitery, które nadają kamiennemu skalniakowi w ogrodzie dawkę niepowtarzalności i wyjątkowości. Konieczne jest jednak połączenie ich z ozdobnym żwirem lub ozdobnymi otoczakami, które są proste w obsłudze i łatwe wutrzymaniu.  


W skałach ozdobnych bardzo popularne są granitowe, wapienne lub łupkowe żwirki i otoczaki z marmuru, kory kamiennej czy serpentynu, które odpowiednio uzupełniają przestrzeń pomiędzy zielenią a soliterami.